Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

  1. Úvod
  2. HERBÁŘ ROSTLIN
  3. Evropské byliny
  4. C, Č
  5. Černohlávek obecný, velekvětý

HERBÁŘ ROSTLIN / Černohlávek obecný, velekvětý

Prunella zahrnuje 6 druhů rozšířených převážně v Evropě a to zejména v její jižní části.

Popis:

Vytrvalá 5 až 25 cm vysoká rostlina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, nevětvená nebo větvená v paždí listů, nepravidelně 4hranná. Listy řapíkaté, jen nejhořejší pár obvykle přisedlý, vstřícné, křižmostojné, čepel vejčitá, celokrajná nebo jen slabě zubatá, nejvyšší pár listů těsně přisedlý pod květenstvím. Květy v okrouhlém nebo vejčitém lichoklasu, kalich hnědočervený, koruna modrá, horní pysk přilbovitý. Kvete v červnu až srpnu, na sečených loukách i vícekrát do roka.

Stanoviště:

Trávníky, sečené louky, zahrady, parky, pastviny, meze, lesní paseky. Dává přednost mírně vlhkým, humózním hlinitým až hlinitojílovitým půdám s neutrální až slabě kyselou reakcí.

Rozšíření:

V ČR velmi hojný od nížin až do horských oblastí, řidčeji nad hranicí lesa. Celkově v celé Evropě včetně Islandu, a dále na západní a střední Sibiři po Jenisej a Altaj, v severozápadní Africe, na Kanárských ostrovech a Madeiře, druhotně zavlečen do mírného pásu obou Amerik, východní Asie, do Austrálie a na Nový Zéland.

Léčitelství:

Obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice, silice, olejnaté substance, kaučuk a dosud ne dobře prozkoumanou látku zvyšující srážlivost krve.
Sbírá se nať (Herba consolidae minoris) v době květu. Droga zvyšuje srážlivost krve a podporuje hojení ran, má protizánětlivé účinky (lze použít např. jako kloktadlo při angíně), užívá se při bolestech žaludku, při zánětu žaludku, hemeroidech, ve formě koupele utišuje bolesti svalů a kloubů.
Na hojení ran se užívá jemně mletý prášek z usušené drogy (používá se jako zásyp) nebo obklady z čerstvých rostlin (droga rány čistí, desinfikuje a potlačuje vznik hnisu). Odvar (vaří se jen asi 2 minuty) se užívá jako hemostatikum (zastavuje krvácení), při žaludečních problémech se užívá nálev, který lze použít i při bolesti v krku (1 polévková lžíce drogy na 0,3 l vody, pije se 3x denně před jídlem). 
Informace v tomto odstavci čerpány z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 1.>

Černohlávek v Českém herbáři z roku 1899:

Hlavuška (Prunella), a sice obecná (P. vulgaris), kořen mnoholetý, silně mrcasatý, vypouští několik lodyh 1 st. vysokých; listy zubaté, tupé, srstnaté; květ fialový; roste na lukách a pastvinách po celé Evropě. Kvete v červenci a srpnu. Chuť má nahořklou; potřebuje se proti úplavici a krvotoku.

Květy a listy působí chladivě; šťáva co kloktadlo praspívá proti záškrtu. 

www.botanika.wendys.cz

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.