Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

  1. Úvod
  2. HERBÁŘ ROSTLIN
  3. Evropské byliny
  4. C, Č
  5. Cesmína paraguayská (Maté)

HERBÁŘ ROSTLIN / Cesmína paraguayská (Maté)

Cesmína paraguajská - Ilex paraguariensis

Cesmína je stále zelený strom, který dorůstá až 15 m, pochází z Jižní Ameriky. Roste ve vlhkém, stinném klimatu na březích jihoamerických řek.

Cesmína paraguayská se dnes pěstuje i v Paraguayi, Uruguayi, Argentině a v jižních částech Brazílie. Jako první ji pěstovali lidé z kmene Guarani; od nich se pěstování naučili jezuitští misionáři.

Použití:
- tělesní a duševní vyčerpanost
- podporuje zažívání a trávení
- urologický problémy
- při migréně
- neuralgie, deprese
- normalizuje hladinu cukru v krvi
- při revmatických bolestech

Patří mezi diuretika, posiluje imunitní systém.Lékaři také vychvalují jeho příznivý vliv na funkci ledvin. Maté se často doporučuje i při redukčních dietách. Nápoj zahání pocit hladu a žízně. Pomáhá tak překonat stres a drsnější životní podmínky a zvyšuje odolnost organizmu v extrémních podmínkách (chlad, sluneční záření).

Zajímavost: Dlouhou dobu nebylo známé, jakým způsobem se tento strom rozmnožuje, protože žádnému pěstiteli semena nikdy nevzešla. Až náhodou si někdo všiml, že semena musí nejdříve projít trávícím traktem ptáků, který je připraví ke klíčení (tzv. endozoochorie). Začali tedy semeny krmit slepice a rozšiřování pěstování cesmíny již nic nestálo v cestě.

Obsahové látky: Obsahuje zhruba 2% kofeinu, což vám zaručí větší bdělost, soustředěnost i lepší paměť. Kofein (nebo také matein) je v tomto případě vázaný na třísloviny, takže jeho působení je dlouhodobější a rozhodně šetrnější. Dále v maté najdeme důležité aminokyseliny, saponiny, flavonoidy, ale také vitaminy A, B, C a minerální látky – například hořčík, vápník, draslík a železo.

Vlastnosti: diuretické, stimulační, povzbuzující, tlumící bolest, posilující, antioxidační

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.