Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

HERBÁŘ ROSTLIN / Cibule kuchyňská

Cibule kuchyňská [Allium cepa]

Cibule kuchyňská (obecná, Allium cepa) má známou kulatou cibuli; lodyha 2—3 stopy vysoká má na konci okolík malých, zeleně bílých květů.

Pěstuje se k účelům rozmanitým, a sice jakožto pokrm, koření i léčivo. U starých Egypťanů a Židů byla cibule oblíbeným pokrmem, a posud pěstuje se v Egyptě jeden druh velmi chutný; též Římané a Řekové ji pěstovali hojně. V mnohých krajinách slouží za potravu, na příklad v Uhrách a jižním Německu; větším dílem užívá se jí pouze za koření. Cibule má ostřejší chuť i vůni nežli česnek, čehož příčinou jest etherický olej, v její šťávě obsažený.

Kdo jí mnoho cibule, čpí odporně a též jeho dech.

Co pokrm jest sytá a živná; vařením a dušením pozbývá ostré chuti.

V lékařství užívá se jí co léku dráždivého, neb obkladku, s vodou horkou rozmačkaná co kaše dává se na vředy, by hnisání se zrychlilo; šťáva s cukrem dává se proti vodnatelnosti a starému katarrhu; též na klystýr se potřebuje.

Surová cibule požitá dráždí silně žaludek i střeva, způsobuje nadýmání, žene na moč; proto hodí se lépe pro osoby tučné a flegmatické; kdo pak má slabý žaludek, vyhni se cibuli nebo jen střídmě jí požívej.

 

[dr. V. K.: Český herbář, nakladatelství Alois Hynek, Praha, 1899 , str. 36-37]

ZDROJ: botanika.wendys.cz

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.