Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

  1. Úvod
  2. HERBÁŘ ROSTLIN
  3. Evropské byliny
  4. D
  5. Divizna sápovitá, d.velkokvětá

HERBÁŘ ROSTLIN / Divizna sápovitá, d.velkokvětá

Divizna velkokvětá – Verbascum densiflorum

Lidové názvy – královská svíce, kruželice, oběračka, Petrova hůl, psí ocas, děvizna

Bylina je rozšířená po celé Evropě, hojná i u nás na výslunných kamenitých stráních, sutích a lesních mýtinách. Pro farmaceutické účely se pěstuje v polních kulturách. Patří mezi nejstarší léčivé rostliny.

V antických dobách byla opředená pověrami, ale používala se už jako lék na průdušky a plíce. Podle staré pověry, když divizna vyrostla na hrobě, znamenalo to, že je nebožtík v očistci a můžeme ho vysvobodit tím, že uskutečníme pouť na některé poutní místo. Kdo se obvával kouzel, měl pít diviznovou vodu a vykropit jí stavení, aby v něm přebývali dobří duchové.

Použití:
- uvolňuje hleny
- čistí průdušky při chrapotu a pískání
- pomáhá při zánětu průdušek, hrtanu
- mírní dráždění horních cest dýchacích
- jako obklady při revmatických bolestech
- na těžko hojící se rány, na otoky, bercové vředy
- jako potopudný prostředek při nachlazení

Čaj z květů zesiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. Léčitel Lonicerus ji doporučoval vařit s masem a zeleninou proti všem srdečním chorobám.

Obsahové látky: Obsahuje mnoho slizu, látek chránících sliznice před drážděním, saponiny, flavonoidy, silici a karotenoidní barviva. Může se užívat i dlouhodobě.

Běžná příprava: Nálev – 2 lžičky usušených květů spaříme 1/4l vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Odcedíme a popíjíme 2 šálky nálevu denně.

RECEPTY:
Směs proti dětskému kašli: Květ divizny, květ slézu, květ prvosenky, nať majoránky, květ růže – dvě lžíce směsi zalijeme ½ l vroucí vody a přikryté necháme 15 minut vyluhovat. Přecedíme, osladíme medem, přidáme citronovou nebo pomerančovou šťávu a dáváme dětem po lžících každou hodinu, aby čaj stále působil v průduškách.

Bolesti hlavy, nespavost, zevně při revmatických bolestech: Tinktura: 50g sušených květů zalijeme 50g čistého lihu 50%. 14 dní macerujeme v dobře uzavřené sklenici za občasného promíchávání. Potom přefiltrujeme a užíváme 3x denně lžičku.

Olej k léčení vředů, otoků a ke zmírnění bolesti vyvolané křečovými žilami: – čerstvé květy zalijeme olivovým nebo slunečnicovým olejem a necháme 14 dní stát na slunci. Poté scedíme a uložíme v chladnu. Používáme podle potřeby.

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.