Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

  1. Úvod
  2. HERBÁŘ ROSTLIN

HERBÁŘ ROSTLIN

PERUÁNSKÉ BYLINY
EVROPSKÉ BYLINY

PERUÁNSKÉ BYLINYEVROPSKÉ BYLINYOSTATNÍ

Fotky, obrázky u jednotlivých produktů jsou ilustrativní.

Bylinky, skryté hvězdy zahrady, jsou praví všeumělové. Dráždí smysly všemožným způsobem: jsou půvabné vzhledem, působí blahodárně pro tělo i duši, okouzlují vůní i chutí. Co může být hezčí než se jimi nechat hýčkat? Lidé jsou fascinováni bylinkami již od pravěku a již brzy se naučili využívat jejich obsahových látek.

V této rubrice nalezete všechny potřebné informace o jednotlivých bylinách, včetně účinných látek, použití, způsobu přípravy. Rubrika bude stále doplňována o nové, unikátní a aktuální informace, aby každý našel právě to, co hledá a potřebuje.....

Slovo „herbář“ má původ v latině. Původní slovo herba znamená česky „bylina“. Zprvu je tedy herbář chápán jako kniha o léčivých rostlinách. S první takovouto knihou se na území dnešního Česka setkáváme v díle Herbář aneb Bylinář Pietra Andrea Mattioliho vydané v Praze roku 1562 Jiřím Melantrichem z Aventina a do češtiny přeložené Tadeášem Hájkem z Hájku. Tento herbář obsahuje černobílá vyobrazení s popisy. Od 17. století se pak význam herbáře posouvá k dnešnímu pojetí: tedy sbírka sušených rostlin. Již slavný biolog Carl Linné vysílá své žáky do různých končin, aby tam trhali rostliny, sušili je a následně skladovali. Prvními herbáři vytvořenými Čechy jsou herbář rostlin ze Sibiře a ruských stepí od Petra Simona Pallase a herbář moravského misionáře Jiřího Camela obsahující kolekci rostlin z Filipín.
Prvním „českým“ herbářem se pak na počátku 18. století stává kolekce sušených rostlin Jana Františka Bečovského, kněze řádu křížovníků z červenou hvězdou. Z poloviny 18. století pak pocházi první regionální herbář z Klatovska Jana Nepomuka Boháče. Při založení Národního muzea roku 1818 vzniká i jeho herbář (viz Herbář Národního muzea). Hlavními sběrateli jsou Kašpar Šternberk, Jan Svatopluk a Karel Bořivoj Preslovi, Bedřich Berchtold, Filip Maxmilián Opiz a Václav Beno Seidl. K tomu je záhy přikoupen herbář Tadeáše Haenkeho obsahující kolekce z Filipín, Mexika, Kalifornie a And). Roku 1825 vychází na základně podrobného rozboru mnoha specialisty kniha s černobílými vyobrazeními Reliquiae Haenkeanae (česky „Haenkeho pozůstalost“). Významné jsou též Opizovy kolekce obsahující řadu typů. Ve stejné době se rodí i centrální herbář dnešní Karlovy Univerzity. Jeho jádro je vytvořeno z kolekce Jana Christiana Mikana (tvořený kolekcí rostlin z Čech a okolí Rio de Janeira), kolekce Karla Bořivoje Presla - obsahující hlavně kapradiny (Polypodiophyta) a čeledi hvězdnicovité (Asteraceae), bobovité (Fabaceae) a lobelkovité (Lobeliaceae) - a sbírka rostlin ze Severní Ameriky zakoupená Janem Palackým. Počátkem století 19. vzniká též velmi důležitá instituce pro laickou veřejnost i botanizující odborníky: Výměnný ústav rostlin. Tato instituce založená r. 1819 F. M. Opizem slouží pro výměnu herbářových položek a je první svého druhu. Nastupují právě tehdy, když se objeví nějaká nemoc a byliny konvenční medicíny už nepostačují.

V této rubrice nabízíme stručný herbář zahraničních rostlin, které svými účinky a vlastnostmi pomáhají chránit lidí před mnoha nemocemi.

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.