Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

HERBÁŘ ROSTLIN / Caigua

CAIGUA – PAPRIKO-OKURKA (Cyclanthera pedata)

Caigua je rostlina, které se jinak říká Ačokča, divoká caihua, quishiu, caygua achoccha.

Caigua je jednoroční popínavá bylina dorůstající výše až 5 metrů. Má velmi rozvětvenou lodyhu, lístky jsou laločné, dlouhé do 15cm. Květy jsou drobné, bílé, žlutavé, nebo světlozelené. Plody jsou oválného tvaru, podobné okurce o velikosti do 15-20cm.

Roste v Peru, nalézt ji můžeme ve výškách od 500-2500 m. n. m. Vyskytuje je na teplých a vlhkých stanovištích této krajiny.


Caigua je peruánská rostlina známá od tisíce let a je po staletí užívána v tradiční indiánské medicíně za účelem působení na metabolické funkce a jako prostředek upevňující zdraví a omlazující. Dle zkušeností Indiánů dochází v průběhu 12ti-týdenního užívání k významnému snížení hladiny tuků při konzumaci této byliny. Caigua užívaná v delším období přispívá ke snižování hladiny cukrů. Všechny tyto vlastnosti bylinu předurčují pro snižování nadváhy a překonávání nepříznivých vlivů nadváhy. Caigua přírodním způsobem vyvažuje změny v metabolizmu tuků žen po menopauze.


Domorodí indiáni používali plody této byliny k podpoře zdraví a to především:


- může mít pozitivní vliv pro regulaci hladiny tuků a cukrů
- může napomáhat při snižování nadváhy, rozpouštět tuky
- může příznivě ovlivňovat oběhový systému
- může ovlivňovat snižování hladiny krevního cukru
- přispívá ke snižování vysokého krevního tlaku
- může redukovat vliv špatných stravovacích návyků
- příznivě ovlivňuje a pomáhá zpomalovat stárnutí buněk

V Peru byla domorodci pěstována jako zelenina, určená k přímé výživě. Caigua má masitou a chladivou kůru, používanou místo paprikových lusků k plnění masitou nádivkou. Listy jsou jedlé a kořeny domorodci využívali na čištění zubů.

Účinné látky:
Uhlohydráty, rostlinné bílkoviny, pektin, vitamin C, soli a minerály, zejména vápník, selen, fosfor, hořčík, zinek a železo. Pro obsah selenu se uplatňuje jako antioxydant zpomalující stárnutí buněk Caigua tak může přispět ke zlepšení celkového zdraví, podpořit správnou činnost metabolických funkcí. Bylina omlazuje a redukuje celulitidu. Kombinace obsahových látek dělá z byliny ideální regulátor tuků - snižuje hladinu LDL ("škodlivého") cholesterolu při současném zvýšení HDL ("správného") cholesterolu. Celkově snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krevním řečišti

Vlastnosti:
Antiflogistický, diuretický, hypoglykemický, hypocholesterolemický, hypotriglyceridemní, hypolipidemický, hypotonický, preventivní ateroskleróze, vermifugní (hlístopudný).

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.