Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

HERBÁŘ ROSTLIN / Chanca Piedra

Běžné názvy: "stone breaker", "amarus". Florida a Karibik : “gale of wind”. Španělsky: Peru “chanca piedra”; Portoriko“semilla en la hoja”, “filante urinario”, “pernilla del pasto”; Columbie: “Viernes Santo”; Filipíny:“Santa María”, “yerba San Pablo”. Brazílie: “quebrapedra”, “erva pombinha”. Francouzsky: Francouzský karibik:“quinina criolla”, “derriere dos”. Guaraní: Paraguay “paraparaimi”. Hindi: India niruri.

Česky: drtič kamenů.

Chanca Piedra je divoce rostoucí, nevelká, keřovitá rostlinka z tropické oblasti Peru. Najít ji můžeme na stinných místech, ve výškách až 3 000 m.n.m. Z této výše sklízená má nejlepší léčivé účinky.
Dorůstá výšky až 30-60 cm. Lodyha je lysá, na bázi zdřevnatělá, květonosné větve jsou rozložené a lysé. Boční větvičky napodobující listy jsou podlouhlé nebo eliptické, na bázi i u špičky zaokrouhlené nebo téměř uťaté, 1,5 cm dlouhé, tenké a lysé, se 4-5 žilkami, které jsou jemné, někdy nezřetelné. Květy jsou jednopohlavné, malé, bílé nebo žluté barvy. Malé kulaté plody jsou částečně zploštělé a skládají se ze třech částí. Uvnitř plodů se nacházejí malá semínka.

Od nepaměti ji domorodí obyvatelé v Peru používali na odstraňování různych neduhů
Byl prokázan pozitivní vliv při odstraňování ledvinových, žlučnikových a močových kamínků
- může ánětlivých onemocněních ledvin, žlučníku
- podílí se při odstraňování trávicích potíží, napomáha upravovat trávení
- může mít příznivý vliv na žaludek a problémy s tím spojenými
- může mít pozitivní vliv na ledviny, žlučník a močový měchýř
- příznivě působí na funkci jater
- má pozitivní vliv při problémech s prostatou
- působí proti střevním parazitům


Blahodárné účinky této bylinky jsou známy již dlouho let a nejenom v Peru. Španělský název Chanca Piedra znamená „Drtič, Rozbíječ kamenů“. Po dlouhé generace Chanca Piedra byla a vždy zůstává indiány používaná, jako vysoce efektivní přírodní prostředek k eliminaci žlučníkových a ledvinových kamenů a ostatních problémech s ledvinami.

V indické fytoterapii je užívána zejména při nachlazení, rýmě, astmatu, dehydrataci.

Brazilská přírodní medicína ji používala při infekcích ledvin a močových cest, pro odbourávání kyseliny močové, u žen reguluje menstruaci a působí proti poševnímu výtoku, pro odvodnění, pro eliminaci kaménků, problémech s prostatou, při cukrovce. Chanca Piedra pomáhá uvolňovat hladké svalstvo a tím dostat z těla ledvinové a žlučníkové kameny.

Nemá vedlejší účinky a není toxická, jak vyplývá z mnoha klinických studií i mnohaleté zkušenosti bylinné medicíny.

Obsahové látky: alkaloidy phyllantin, hypophyllantin, securinin, norsecurinin aj. Dále jsou obsaženy flavonoidy, taniny,steroly, terpeny, lignany

Vlastnosti: Analgetický, aperitivní, antibakteriální, antihepatotoxický, antispasmodický, antivirální, karminativní, digestivní, diuretický, febrifugní (antipyretický), hepatotonický, hypoglykemický, hypotensivní, imunostimulační, laxativní

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.