Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

HERBÁŘ ROSTLIN / Pasuchaca

Drobná trvalka, žláznaté, chlupaté lodyhy, dorůstající výšky až 35 cm. Listy složené na vrcholku ze tří laloků, bilaterálně ze čtyř laloků, květy světle fialové,10 mm dlouhé složené z pěti okvětních lístků. Květy se shlukují a vytvářejí trsy. Čeleď kakostovitých zastoupená v Peru čítá 5 rodů s 56 druhy z nichž je 24 endemitů, jak vyplývá z posledních botanických studií. Druh G. dielsianum se vyskytuje pouze v severním Peru v provinciích Cajamarca, Chota, Piura a Ayabaca v nadmořských výškách kolem 3000 m.n.m..

Domorodí obyvatelé používají odvary kvůli pozitivnímu vlivu na organismus:


- může pozitivně ovlivňovat imunitní systém
- působí příznivě při žlaudeční potížích
- může mít pozitivní vliv ke sníženi hladiny glukózy
- přispíva k čištění krve
- může pozitivně ovlivňovať činnost slivnivky

O bylině nebylo objeveno mnoho písemných záznamů, tradiční užití bylo předáváno ústně. Moderní civilizaci je poprvé zprostředkoval peruánský lékař dr. Fernando Montesinos, který informace získal od domorodce Oskara Silvy.

Hypoglykemický účinek, prezentovaný v současnosti mimo jiné ve sborníku Prvního mezinárodního symposia FYTO 2000, konaného v srpnu 2000 v Limě je připisován fenolické frakci prezentované především bioflavonoidy, které svoji výraznou antioxydační aktivitou inhibují volné radikály a tím přispívají k obnově buňky pankreasu. Dále byla popisována výrazná FRS aktivita těchto látek a několik publikací zveřejnilo úspěšné použití při herpes labialis.

Antidiarhoický účinek je připisován obsahu berberinu, silice prokazovaly aktivitu bakteriostatickou a antifungální, zvláště pak u gynekologických obtížích způsobených těmito mikroorganizmy. Některé etnomedicinální zdroje poukazují na podobný účinek u dalšího peruánského endemitního druhu Geranium ayavacense, jiní označují oba druhy za totžné.

Obsahové látky:
Bioflavonoidy, redukční substance, antrakinonické glykosidy, antocyanidiny a saponidiny, silice s obsahem sekviterpenů - především geraniol a ?-citronellal, berberin, kys. chebulagová, dehydrodigalová a ethylbutanová, slizy,tuky, vosky a klovatiny. Vlastnosti: Antidiarhoický, antifungální, antioxydační, antivirální, bakteriostatický, hypoglykemický, zlepšující metabolizmus.
Tradiční etnomedicinální léčebný předpis: Hypoglykemický efekt, celá nadzemní část rostliny, 1 lžíci byliny vaříme v 1 litru vody 15-20 minut. Popíjíme 1 dcl každé dvě hodiny. Jiný zdroj uvádí přípravu nálevu kdy 5 - 10 gramů byliny přelijeme litrem horké vody a necháme odstát. Takto lze připravit i pro další uvedené léčebné účely.

Vedlejší účinky:
Obsahové látky (geraniol, ?-citronellal a etylmáselná kyselina) mohou zapřičinit u zvláště citlivých jedinců alergickou reakci!


Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.