Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

HERBÁŘ ROSTLIN / Sangre de Drago

Sangre de Drago je strom dorůstající délky 10 - 20 metrů z tropických amazonských teritorií Jižní Ameriky. Rod Croton je velmi bohatý, čítá přes 750 druhů dřevin a stromů nacházejících se na obou polokoulích. Ačkoliv vysoký, kmen stromu nebývá obvykle silnější než 30 cm v průměru. Kmen je pokryt hladkou hnědošedou bohatě skvrnitou kůrou, listy jsou srdčité, světlozelené, květy jedinečně světle zelenobílé na dlouhých stopkách.

Rod je velmi bohatý na aktivní alkaloidy a mnohé druhy jsou tradičně známými bylinnými léčivy především pro své účinky očistné a tonizující. Je - li kůra stromu naříznuta nebo sedřena, vytéká tmavě červená šťávovitá, pěnivá míza, jako by strom krvácel - odtud pochází název „Dračí krev“. Tato „krev“ je prostředek, který se využívá v přírodním léčitelstvi k léčbě různých druhů nemocí, má dlouholetou tradici mezi nativními kmeny jihoamerické Amazonie.

Krev (míza) Sangre de Drago velmi rychle zasychá a vytváří druhotnou kůži. Míza stromu se získává brzy po ránu, protože po východu slunce je výtěžnost menší. Získává se ze stromů věku 10 - 20 let, průměru kmene ca. 45 cm, ze kterého se získá v průměru jeden galon pryskyřice.

První zmínka o Sangre de Drago je popisována kolem roku 1600 španělským přírodovědcem a objevitelem otcem Bernabé Cobo, který popisoval blahodarné účinky šťávy, obecně známé komunitami Mexika, Ekvádoru a Peru.

Po staletí byly šťávou (pryskyřicí, mízou) natírány rány pro zastavení krvácení, pro urychlení hojení, uzavření ran a ochranu zranění před infekcemi.Jeho spektrum použítí je velmi široké.

Používá se zevně i vnitřně:
- má pozitivní vliv na hojení rán(potíráním na postižené místo),
pro urychlení hojení, uzavření ran a ochranu, při všech typech zranění řezných poranění, škrábanců, vnějších jizev, pupínků a dalších kožních problémů před infekcemi
- příznivě může ovlivňovat činnost žaldudečního a střevního traktu
- má príznivý vliv na imunitní systém
- používá se k zastavení krvácení
- může mít příznivý vliv na kožní problémy (akné, pro zbavení se dráždivých hmyzích kousnutí)
- při různých virózách a problémech z nachlazení 
- může pomáhat ke snižování krevního cukru v těle


Čerstvá pryskyřicě je kyselé reakce (pH=4,3) pro konzervaci se míchá s vodou nebo ethylalkoholem v obvyklém poměru na 760 gr. pryskyřice 50 ml. konzervantu. Čistá pryskyřice je nerozpustná ve vodě a organických rozpouštědlech.

Ostatní kmeny ji používají mimoto i při úplavici, střevní horečce.

Domorodí obyvatelé Peru mízu tohoto stromu používalí při vaginálních koupelích před porodem, pro zastavení krvácení po porodu. Sangre de Drago je tradičně používáno v bylinné medicíně Jižní Ameriky při kožních obtížích jako ekzém, pro zbavení se dráždivých hmyzích kousnutí.
Vnitřně se v místě původu používá při hemeroidech, ústních vřídcích, infekcích v hrdle, tuberkulóze, žaludečních vředech, zažívacích obtížích, reumatismu a pro posílení plodnosti.

Sangre de Drago se stalo základem pro dvě farmaka v USA, - společnost Shaman Pharmaceuticals Inc vyvinula dva přípravky obsahující antivirální složky extrahované z mízy a kůry Crotonu lechleri. Jední se o Provir, ústy aplikovaný lék proti virálním infekcím dýchacího traktu a Virend - topický antivirální lék proti herpetoviru (pásový opar). Přesto, že bylo provedeno mnoho výzkumů pro objasnění vlastností drogy (byliny) většina z nich nebyla publikována nebo zpřístupněna veřejnosti. Aktivní látky zahrnují proanthokyanidiny (antioxydanty), taniny a lignan zvaný dimetylcedrusin a alkaloid zvaný taspin. Další výzkumy taspinu z roku 1977 ukázaly jeho schopnost inhibovat RNA - DNA polymerázu v myeloblastozním viru, Rauscherově leukemickém viru a Simianově sarkomviru. Alkaloid taspin byl poprvé zdokumentován antiflogistickou aktivitou v roce 1979. V roce 1985 byl opět zdokumentován účinek protizánětlivý, proti rozvoji sarkomu a antivirální. Rány hojící a zajizvující efekt na otevřených poraněních Sangre de Drago byl připsán též alkaloidu taspinu v roce 1989. Několik pozdějších studií z let 1991 a 1993 bylo zaměřeno na hojivé a protitumorální vlastnosti taspinu. Lignan dimethylcedrusin izolováný vědci v roce 1993 vykázal také významnou roli (vedle taspinu) při léčebném procesu hojení ran a jizev. Belgická studie dokázala účinky mízy při stimulaci kontrakcí jizev (ran), pomáhá vytvořit formaci nové pokožky a asistuje při vytváření kolagenu. Porovnávací studie ukázala schopnost surové mízy hojit rány a formovat tvorbu kolagenu čtyřikrát efektivněji než samotné izolované složky dimethylcedrusin nebo alkaloid taspin. Belgičtí vědci také zjistili antivirální schopnost taspinu a dimethylcedrusinu proti herpetoviru. V roce 1994 byly objeveny ostatní fytochemické složky, zahrnující fenoly, proanthokyanadiny a diterpeny, které prokázaly jistou antibakteriální aktivitu.
Výzkumy potvrdily oprávněnost dlouholetého tradičního užití domorodou medicínou. Jedná se o skvělý, nový, doložitelný zdroj z deštného pralesa, o kterém by se měli uživatelé dozvědět a využít jeho výhod.

Zcela nedávno zjistili severoameričtí odborníci efektivní účinek při žaludečních vředech, vředových kolitidách, Crohnově chorobě při vnitřním použití.

Vnitřní použití je zdokumentováno jihoamerickými lékaři při denní dávce 10 - 20 kapek 2 denně. Některé zdroje uvádí účinek až 1.000 silnější než Penicilin V.

Obsahové látky:
?-calacoren, ?-copaen, ?-pinen, ?-thujen, ?-caryofylen, ?-elemen, ?-pinen, betain, borneol, calamenen, camfen, coparofenol, D-limonen, dimethylcedrusin, dipenten, eugenol, eufarofenol, ?-terpinen, ?-terpineol, hydrochlortaspin, korberin A, korberin B, lignin, linalol, methylthymol, myrcen, para-cymen, kys. benzoová, kys. eugenolová, kys. pektická, proantokyanidiny, resin, salutaridin, sinoakutin, sparsiflorin, taniny, taspin, terpinen-4-ol, vanilin

Vlastnosti:
Antiseptický, protivirální, protibakteriální, protizánětlivý, protitumorový, protivředový, stavící krvácení, hojící rány, podporující hojení zjizvené tkáně

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.