Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

 

HERBÁŘ ROSTLIN / Yacon (Jakon)

Domovem Yakonu jsou východní svahy And od Kolumbie až po severní Argentinu. Je velmi dobře přizpůsobena sezónním cyklům sucha či chladna. Vyskytuje se ve výškách od 900-2700 m.n.m (Andy). Bylina je velmi citlivá na mráz. Je jednoletá nebo víceletá okopanina. Dosahuje výšky 2m, listy jsou pokryty chmýřím, květy jsou malé, nenápadné, žluté barvy. Dužnina obsahuje velké množství vody, je slabě nažloutlá a velmi křehká, se slabě pryskyřičnou chutí.

Yacon se podílí na snižovaní hladiny cukru v krvi
- léčbě cukrovky, ke snížení hladiny cukru v krvi (vhodný pro všechny druhy diabetes)
- snížení rizika kardiovaskulárních chorob
- snižování cholesterolu
- chrání střevní mikroflóru
- zácpě i jako prevence
- průjmových onemocněních
- léčbě osteoporózy


Yakon se používá i jako doplňkový prostředek při redukčních dietách. Vysokým obsahem vápníku je vhodným prostředkem k odstraňování kloubních potížích.

Obsahové látky:
Hlízy obsahují polysacharid inulin, který se v hlízách v průběhu skladování enzymaticky štěpí na fruktózu a glukózu. Významný je obsah polyfenolů. Nezanedbatelný je i obsah vitamínů a minerálních látek. Obsahuje polyfenoly, vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo, sodík,vitamíny B1, B2, C.Oligosacharidy a fruktany aktivují bifidobakterie a potlačují hnilobné procesy ve střevech. Yakon je vhodný podávat i jako součást zeleninových salátů. Yakon má výrazný imunoregulační vlastnosti (reguluje obranyschopnost organismu).

Hlízy yakonu jsou bohatým zdrojem fruktooligosacharidů, proto chutnají sladce. Oligosacharidy, na rozdíl od jednodušších cukrů neumí lidský organismus využít, nezvyšují tedy hladinu krevního cukru, proto je jakon vynikající potravinou pro reduční dietu i pro diabetiky. Oligosacharidy jsou významným probiotikem, aktivují bifidobakterie, potlačují hnilobné procesy a tvorbu toxinů ve střevech a pomáhají upravovat střevní mikroflóru. Tím dochází ke snížení cholesterolu, úpravě krevního tlaku a ke zlepšení vstřebávání vitamínů a minerálů.

Jakon obsahuje i polyfenoly, podobně jako např, červené víno.

Výzkumy ukázaly, že konzumace polyfenolů je účinnou prevencí civilizačních chorob a dokonce zpomaluje i stárnutí.
Yakonové hlízy jsou také zdrojem antioxidantů, draslíku, vápníku, hořčíku a mnoha dalších, pro lidské zdraví důležitých stopových prvků.

Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.